Stručnjaci iz osam zemalja i centralnih LEONI funkcija okupili su se kako bi uskladili planove i razmenili najbolje prakse u oblastima kao što su upravljanje proizvodnom infrastrukturom, optimizacija procesa i automatizacija
LEONI Srbija imala je čast da početkom aprila u svojoj fabrici u Kraljevu ugosti značajnu međunarodnu radionicu posvećenu upravljanju proizvodnom infrastrukturom, optimizaciji procesa i međufunkcionalnoj saradnji unutar LEONI WSD organizacije. Na događaju su učestvovali rukovodioci proizvodnje i upravljanja infrastrukturom iz osam malih i srednjih zemalja (SMC) — Egipta, Meksika, Tunisa, Portugala, Slovačke, Rumunije, Kine i Ukrajine — kao i stručnjaci iz centralnih LEONI funkcija iz Nemačke, zajedno sa lokalnim PIM timom iz Srbije kao domaćinom.
Radionica je bila osmišljena kao strateška platforma za usklađivanje lokalnih i centralnih inicijativa — i za unapređenje razvoja Production Infrastructure Management (PIM) funkcije kao ključnog faktora za operativnu izvrsnost i uticaj na profit i gubitak (P&L). Ovo je bila prva radionica ovog tipa, koja je u ovom formatu okupila ove stručne timove.
Novi operativni direktor LEONI WSD, dr Anis Kammoun, obratio se učesnicima na početku radionice, nakon čega ih je srdačno pozdravio generalni direktor LEONI Srbija, Aleksandar Petrović. Domaćin događaja je bio Petar Bojović, rukovodilac proizvodnje i upravljanja infrastrukturom u Srbiji, koji je obezbedio besprekornu organizaciju radionice i aktivno učestvovao u njenom radu.
Program je uključivao i GEMBA šetnju kroz proizvodni pogon u Kraljevu, koja je omogućila direktno posmatranje i diskusiju o operacijama u realnom vremenu. Ovakav praktičan pristup doprineo je razmeni ideja, identifikaciji potencijala za unapređenje i dubljem razumevanju lokalnih dobrih praksi.
Događaj je protekao u izuzetnom duhu saradnje i međusobne podrške, postavljajući temelje za buduće kvartalne digitalne sastanke i godišnju radionicu uživo, svaki put u drugoj zemlji.
LEONI Srbija je ponosna što je ugostila ovako značajan skup i izražava iskrenu zahvalnost svim učesnicima na njihovoj posvećenosti, doprinosima i partnerskom odnosu.
Nakon radionice, kratko smo razgovarali o značaju i dometu radionice sa Rolandom Šlaghauferom, rukovodiocem upravljanja proizvodnim operativnim sistemima, i Ulrihom Difenbaherom, rukovodiocem za automatizovane proizvodne aplikacije.
Koja je bila svrha ove radionice? Da li je ovo redovan godišnji sastanak ili je organizovana iz posebnog razloga?
R.Šlaghaufer: Ovo je prvi put da se radionica održava u ovom formatu – kao novi krug saradnje nakon nedavne reorganizacije naše strukture. Važno je napomenuti da ovo nije bila globalna radionica u pravom smislu, već su učestvovali predstavnici iz osam zemalja.
Naš glavni cilj bio je da izgradimo mrežu za saradnju i platformu za razmenu znanja. To ne podrazumeva samo razmenu informacija, već i najboljih praksi. Želimo da zajednički radimo na standardizaciji i usklađivanju procesa. Takođe smo dodelili jasne odgovornosti – na primer, imenovali smo „šampione procesa“ koji će voditi određene teme.
Jedan od važnih fokusa bio je i razumevanje našeg uticaja na Profit & Loss (P&L). To uključuje procenu kako naše aktivnosti – bilo da se odnose na procese, ulaganja u opremu (CapEx), amortizaciju ili unapređenja efikasnosti – utiču na produktivnost i ukupne performanse… sve to direktno utiče na našu operativnu brzinu i efikasnost.
Koji su bili ključni zaključci radionice?
U. Difenbaher: Radionica nam je omogućila da uskladimo naše strateške planove – posebno kada je reč o automatizaciji i razvoju proizvodne infrastrukture u svakoj zemlji. Naš cilj je da iskoristimo postojeće znanje, u kombinaciji sa centralnim smernicama. Više puta smo isticali koliko je važno da iskoristimo stručnost i kapacitete koji već postoje u različitim zemljama, i da ih uskladimo centralno, kako bi cela organizacija imala koristi.
R. Šlaghaufer: I da dodam – u prostoriji se okupio visok nivo kompetencije i iskustva, kako iz lokalnih, tako i iz centralnih funkcija. Bila je to odlična prilika da svi sednemo za isti sto i detaljno se posvetimo konkretnim temama – od automatizacije do unapređenja procesa.
U. Difenbaher: Iskoristili smo i priliku da tokom Gemba šetnje obiđemo proizvodni pogon sa srpskim timom, posmatramo procese iz prve ruke i diskutujemo o potencijalnim unapređenjima i idejama. Gemba šetnja je zaista doprinela vrednim uvidima.
Da li ste zadovoljni ishodom radionice? I kako planirate da pratite napredak dogovorenih inicijativa?
R. Šlaghaufer: Apsolutno sam zadovoljan rezultatima i već se radujemo sledećoj radionici. Takođe smo se dogovorili da uspostavimo redovnu strukturu sastanaka. To znači kvartalne sastanke putem Teams-a i jednu radionicu uživo godišnje, svaki put u drugoj zemlji i fabrici – da se zaista okupimo i uživo.
U. Difenbaher: Dodelili smo i konkretne teme određenim zemljama, koje će preuzeti vođstvo u tim oblastima. Neke zemlje su se čak i same prijavile da preuzmu pojedine oblasti.
R. Šlaghaufer: Na primer, industrijsko inženjerstvo i automatizacija su bile dve takve ključne oblasti. Sada imamo strukturu koja će obezbediti napredak, sa podeljenom odgovornošću između centralnih i lokalnih SMC funkcija. Upravo ovakva usklađenost i saradnja su ono što će stvoriti dugoročnu vrednost za LEONI.
Na kraju, želeo bih posebno da istaknem izuzetno gostoprimstvo i podršku koju su pružili LEONI Srbija i tim iz Kraljeva. Cela radionica je bila odlično organizovana i svi su zaista cenili trud i posvećenost koji su uloženi.
Kontakt
Radmila Vesković
Ekspert za komunikacije
Bojana Stamenković
Viši specijalista za komunikacije